« Svibanj 2024 »

U Đakovu održan stručni skup djelatnika katoličkih škola

Stručni skup djelatnika katoličkih škola održan je u subotu, 2. ožujka 2024. u Središnjoj nadbiskupijskoj i fakultetskoj knjižnici u Đakovu s temom Cjeloviti rast osobe. Skupu je nazočilo tristotinjak djelatnika iz 11 katoličkih osnovnih i srednjih škola kontinentalnog dijela Hrvatske.

Organizator skupa je Nacionalni ured HBK za katoličke škole na čelu s predstojnikom Ivicom Žuljevićem koji je nakon molitvenog uvoda pozdravio sve nazočne, kao i domaćin dr. Ivica Pažin, v. d. dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu.

Tomislav Buntak, novi tajnik Ureda za katoličke škole, upoznao je sudionike skupa s tijekom programa i satnicom.

Uvodno je predavanje, naslovljeno „Cilj rasta osobe je svetost“, održao izv. prof. dr. sc. Boris Vulić. U svom je izlaganju, nakon kratke analize suvremenih pritisaka na svetost, ocrtao njene osnovne sadržaje, pri čemu je naglasio jednostavnost, poniznost i poslušnost Bogu kao osnovne dimenzije svetosti.

Predavanje „Suradnja unutar školskog kolektiva“ održala je s. Mandica Starčević, ravnateljica Katoličke osnovne škole Šibenik.  Podsjetila je na razlike između šefa i voditelja, važnost komunikacije u kolektivu, kulturu školske ustanove, ozračje koje treba vladati u katoličkoj školi…

Za sve sudionike skupa održano je misno slavlje u đakovačkoj katedrali.

Poslijepodnevni dio skupa s Primjerima dobre prakse katoličkih škola odvijao se odvojeno za osnovnoškolske i srednjoškolske djelatnike. Primjerom dobre prakse predstavio se i naš učitelj Glazbene kulture Višeslav Jaklin koji je govorio o svom radu i uspjesima sa školskim zborom Uršuline zvjezdice.

Skup je završio zajedničkim aktivom Projektna suradnja među školama.

Ines Ercegovac

objavio: Slađana Benkus Medved   datum: 12. 3. 2024.