« Svibanj 2024 »

Proljeće u našem školskom vrtu

Početkom ožujka, dolaskom toplijih i vedrijih dana, naš je školski vrt počeo dobivati novo ruho. Učenici eko grupe Serviam i majke nekih učenika, kao vanjski suradnici učeničke zadruge, krenuli su sa zemljanim radovima u vrtu. Ubrzo je od malih planova naš projekt postao veći i bogatiji za brojne biljne vrste uz rad ruku naših dragih učenika i njihovih učiteljica.

Okopan je rubni dio travnjaka i posađeno je 70-ak sadnica lavande koje će svojom pojavom i mirisom uljepšavati boravak u vrtu. Uređivano je postojeće grmlje, obrezivane su maline, posađene su jabuke, obnavlja se bunar. Učenici razredne nastave rado su se pridružili svojim prijateljima zadrugarima i zajedno sa svojim učiteljicama sadili proljetnice i trajnice kako bi svima olakšali učenje o građi biljaka cvjetnjača, ali i obogatili vrt za oku vrlo ugodne prizore. Najveći i najdugotrajniji dio posla svakako je bio priprema gredica za sadnju jagoda. Učenici su s oduševljenjem i posebnom brigom zasadili čak 260 sadnica jagoda u čijim će plodovima i sami uživati. Posla ima još mnogo, sve učinjeno potrebno je održavati i njegovati.

Veliko hvala svima koji su se uključili u aktivnosti ožujka, bilo donacijom sadnica cvijeća i voćaka, bilo marljivim radom vlastitih ruku. Pokloniti svoje dragocjeno vrijeme plemenit je čin, hvala i na tome. Najsretniji smo da je kontinuirano puhao u leđa i davao nam poticaj ugodan povjetarac – naša ravnateljica sestra Damjana kojoj zahvaljujemo. Članovi i voditelji sekcija zadruge pozivaju sve ljude dobre volje da se i dalje uključuju u aktivnosti na svježem zraku u našem prekrasnom vrtu. Sve što smo radili teško je opisati riječima, nadamo se kako će fotogalerija ipak u tome pomoći. Pogledajte!

FOTOGALERIJA!

Ines Bušnja Sorić

objavio: Slađana Benkus Medved   datum: 3. 4. 2023.

Učenička zadruga EKO SERVIAM

Učenička zadruga Katoličke osnovne škole Svete Uršule Varaždin

EKO SERVIAM

Zadruga Katoličke osnovne škole Svete Uršule zove se EKO SERVIAM i osnovana je na sjednici Školskog odbora u lipnju 2017. godine. Višestruke su svrhe i postojanje Zadruge. EKO SERVIAM dobrovoljna je interesna učenička organizacija, pridonosi postizanju odgojno-obrazovnih i društveno-gospodarskih ciljeva Škole. Sekcije zadruge izvannastavne su aktivnosti Škole koje učenicima omogućuju stjecanje radno-tehničkog, ekološkog, gospodarskog, društvenog i etno odgoja i obrazovanja te razvoj sposobnosti i korisno provođenje slobodnog vremena.

Zadruga primjerenim metodičkim postupcima, pod vodstvom učitelja mentora, posebno razvija i njeguje radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo. Učenici stječu znanja i svijest o načinim i potrebi očuvanja prirode, njeguju baštinu i pučko stvaralaštvo, profesionalni informiraju i usmjeravaju te stvaraju preduvjete za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.

Interesi učenika ostvaruju se ustrojavanjem rada u jednoj ili više srodnih proizvodnih i uslužnih djelatnosti, odnosno osnutkom sekcija.

Sekcija je temeljna odgojno-obrazovna i radna jedinica Zadruge.

Zadruga EKO SERVIAM ima sljedeće sekcije, pod vodstvom navedenih mentora

1. Ekološka - Eko Serviam (Ines Sorić, učiteljica biologije i kemije)

2. Likovna grupa - niži razredi (Silvija Bančić, učiteljica razredne nastave i Renata Vidović, učiteljica u produženom boravku)

3. Likovna grupa - viši razredi (Ljiljana Belavić Kliček, učiteljica likovne kulture)

4. Tamburaški sastav Milozvuk (Nikola Ivek, učitelj razredne nastave)

5. Kreativci (Željka Škrlec, učiteljica razredne nastave)

6. Domaćinstvo (Ivana Conar, učiteljica razredne nastave)

7. Cvjećarstvo (Sanja Čanić)

Današnje učeničke zadruge prepoznaju duh tradicije i kulturne baštine vlastitog kraja te ih njeguju kroz rad svojih sekcija. Cilj zadruge EKO SERVIAM  jest postati važnim članom svoje lokalne zajednice, dati joj prepoznatljivost i kao sastavni dio njene ponude. Zadruga njeguje etno baštinu svojeg kraja, običaje vezane uz blagdane, kućne radinosti, stare zanate i izradu suvenira, čuvar je ekološke poljoprivredne proizvodnje.

Voditeljica učeničke zadruge EKO SERVIAM

Katoličke osnovne škole Svete Uršule Varaždin:

Ines  Sorić