Čitajmo zajedno, čitajmo naglas: zaboravljene knjige

Učenici trećeg razreda uključili su se ove godine u Nacionalni projekt poticanja čitanja: „Čitajmo zajedno, čitajmo naglas zaboravljene knjige“.  Ideja projekta je da učenici od trećeg razreda nadalje odaberu knjigu koja nije lektirni naslov te se s njome upoznaju i druže na malo drugačiji način. Naime, knjigu učenicima čitaju različite osobe, a učenici zajedno sudjeluju u slušanju. Školske koordinatorice projekta, njihova razrednica te socijalna pedagoginja, odabrale su knjigu Mate Lovraka -„Prijatelji“. Kako su se učenici ove godine susreli s ovim velikim piscem i njegovim djelom „Vlak u snijegu“, ovaj ih je odabir iznimno veselio. Tijekom mjeseca veljače knjigu su im čitali i približavali razrednica, ravnateljica, učiteljica i učitelj iz produženog boravka, vjeroučiteljica te socijalna pedagoginja. Učenici su svaki nastavak očekivali s nestrpljenjem, bilježili značajnije događaje te po završetku čitanja podijeljeni u četiri grupe prikazali knjigu na kreativan način. Svaka grupa prikazala je jedan dio knjige. Početkom ožujka je uslijedilo predstavljanje pripremljenog pred školskim žirijem, koji je odabrao grupu koja je 31. ožujka u Zagrebu, u prostorijama Kina Tuškanac, predstavljala razred i Školu na završnici projekta. U ovom nacionalnom projektu za poticanje čitanja sudjelovale su ukupno 44 škole, dok je njih 38 predstavilo knjige koje su čitali na spomenutoj završnici. Naši učenici, Klara Hranjec, Klara Jerbić, Marta Peček i Fabijan Šamec predstavili su tako knjigu „Prijatelji“ pomoću pripremljenog plakatnog sažetog prikaza knjige te kraćim scenskim nastupom. Nastup pred oko tristotinjak sudionika bio je i više nego odličan. Učenici su uživali te na kraju sa svima podijelili i stihove i melodiju, kojim su divno zaokružili predstavljanje knjige i iskazali jasnu poruku: „Bogatstvo nikad nije novac, to je ljubav prema bližnjem, prijateljstvo…To je ljubav prema bližnjem, prijateljstvo“ (Klara Jerbić). Pohvale koje su stigle od publike te samog koordinatora projekta, gospodina Denisa Vinceka, samo potvrđuju uspješnost predstavljanja.

Svi učenici trećeg razreda su zajedničkim snagama odradili ogroman i uspješan zadatak, a njihova suradnja i kreativnost i ovog su puta iznjedrili jedinstvene uratke i prezentacije. Čestitke svim trećašima!

objavio: Viktorija Erjavec   datum: 2. 4. 2017.