Učenici viših razreda Katoličke osnovne škole Svete Uršule sudjelovali su na terenskoj nastavi u Zagrebu u sklopu koje su posjetili Arheološki muzej i Tiflološki muzej u Zagrebu, pogledali kazališnu predstavu „Aut“ u kazalištu „Mala scena“ te posjetili međunarodni sajam knjiga i učila „Interliber“ na Zagrebačkom velesajmu.

Svanulo je već kada su se učenici okupili na parkiralištu s kojeg će se uputiti prema glavnom gradu Lijepe Naše. Iščekivanjem prožeta skupina učenika u to prohladno jesenje jutro odjednom se razlila u dva podjednaka toka hrleći prema autobusima koji će putnike odvesti do cilja. Uz molitvu pri polasku i sramežljive sunčeve zrake koje su počele provirivati ubrzo smo stigli na Glavni kolodvor u Zagrebu.

Učenici petih i šestih razreda krenuli su prema Arheološkom muzeju, a učenici sedmih i osmih razreda prema kolodvoru nedalekom Tiflološkom muzeju. Pozorne uši i prije dolaska u muzej saznale su da se pridjev „tiflološki“ odnosi na slijepe osobe pa su se u tom muzeju sedmaši i osmaši mogli susresti sa svijetom onih kojima je život uskratio osjetilo na koje se najviše oslanjamo – vid. Učenici su iskusili potpuni mrak prošavši kroz tzv. mračnu sobu, na radionici su naučili pisati brajicom (Brailleovo pismo) služeći se tablicom i šilom, a od kustosica su naučili podosta i o Vinku Beku, utemeljitelju škole za slijepe i slabovidne osobe. U isto vrijeme učenici petog razreda otkrivali su svijet prošlosti razgledavajući Pretpovijesnu i Egipatsku zbirku u Arheološkom muzeju u Zagrebu. Neki su se čak susreli s pravom pravcatom mumijom! Šestaši su pokazali zavidno znanje iz povijesti prolazeći Antičkom i Srednjovjekovnom zbirkom stalnog postava muzeja.

Zašto Playstation ne učitava igru za Nintendo?

Nakon istraživanja muzeja učenici su slobodno vrijeme iskoristili za okrjepu, igru i razonodu prije nego što su se okupili pred kazalištem „Mala scena“ ponad parka Ribnjak. U kazalištu ih je dočekala vesela skupina glumaca i djelatnika, a predstava počinje – sad! „Aut“ je kazališna predstava nastala 2021. godine u čijem je središtu lik Mateja, dječaka koji želi ukazati na to da se dogodio strašan zločin, ali ga njegova okolina ne doživljava, a sugovornici ga prekidaju i ne pokazuju razumijevanje za njegove riječi. Matej nije ništa skrivio, samo je drugačiji – drugačije razmišlja, drugačije pamti, drugačije doživljava svijet oko sebe. On se uspješno nosi sa svojim bremenom iz spektra autizma, ali ga njegovi najbliži ne prihvaćaju u potpunosti.

Tročlana glumačka postava donijela je pred učenike na kazališne daske vrlo dinamičnu i uzbudljivu predstavu. Neki od učenika čak su i stupili na svjetla pozornice u interaktivnom dijelu predstave, a svojim su odgovorima i replikama nasmijali svoje prijatelje iz škole. No važnije od izvedbe i tog zabavnog dijela predstave je poruka koju ona nosi. “Ako stavite Nintendo igricu u Playstation, on ju neće učitati, ali to ne znači da je pokvaren, zar ne?” Ovom rečenicom koju izgovara jedan od likova u predstavi obuhvaćena je srž i ideja samog kazališnog djela. Iako različiti, svi smo jednako vrijedni.

Iz zatamnjenog prostora gledališta zakoračili smo na suncem obasjane zagrebačke ulice, a pred nama je bila još samo kratka vožnja od središta grada do Novog Zagreba i Zagrebačkog velesajma na kojem se održavalo 46. izdanje međunarodnog sajma knjiga i učila „Interliber“. Sajam koji se prostire trima paviljonima privukao je brojne posjetitelje, a učenici i učitelji u pratnji mogli su razgledati ponude izdavača, prolistati najnovije uspješnice ili ciljano ugrabiti željenu knjigu na sajamskom popustu. Učenici koji istražuju, listaju, doživljavaju bogati svijet pisane riječi – divan je to prizor koji odlučno opovrgava (gotovo već uvriježeno) mišljenje da je knjiga medij prošlosti. Čitanje knjiga je „in“, to je naš kulturni zalog za budućnost.

Ivan Telebar

Skip to content